Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera

#Porady
1113

Oszczędzanie to umiejętność, której trzeba się nauczyć, poprzez rozsądne zarządzanie środkami pieniężnymi. Wiele osób twierdzi, że ze względu na niskie zarobki, nie są w stanie wygospodarować w budżecie oszczędności. Jest jednak skuteczna metoda opracowana przez amerykańskiego milionera, dzięki której można co miesiąc odkładać pieniądze i stopniowo gromadzić kapitał. Na czym to polega?

Artykuły Metoda zarządzania pieniędzmi T. Harva Ekera

Zasady oszczędzania wq T.Harva Ekera
Harv Eker jest znanym na świecie przedsiębiorcą i autorem wielu książek o oszczędzaniu. Opracował on autorską metodę, dzięki której można stopniowo się bogacić. Nie trzeba do tego posiadać dużego kapitału ani podejmować ryzykownych inwestycji, gdyż proponowana przez Ekera metoda, ma zastosowanie w przypadku każdego budżetu domowego. Nazywa się ona „System 6 słoików” i polega na podzieleniu swoich miesięcznych dochodów na 6 części. Taka organizacja budżetu domowego pozwala lepiej zapanować nad wydatkami, a jednocześnie odłożyć część kwoty na własne przyjemności. Jest to w ciekawy sposób opisane na krótkim nagraniu:

https://www.youtube.com/watch?v=7lYnJ7E3d5s

„System 6 słoików” – co to jest?
Metoda polega na rozdzieleniu całego dochodu na części, zanim zaczniesz korzystać ze zgromadzonych środków. Nie oznacza to, że całą wypłatę musisz przechowywać w wymienionych słoikach, gdyż równie dobrze mogą to być oddzielne konta bankowe. Jest to kluczowe dla tej metody zarządzania środkami pieniężnymi, gdyż w przeciwnym wypadku, nie będzie możliwe kontrolowanie budżetu. „System 6 słoików” polega więc na rozłożeniu całego dochodu według określonego schematu:

Słoik 1 – stałe wydatki

55%

Słoik 2 – przyjemności

10%

Słoik 3 – większe zakupy

10%

Słoik 4 – edukacja i rozwój

10%

Słoik 5 – inwestycje

10%

Słoik 6 – wydatki na innych

5%

 

W praktyce oznacza to, że dostając miesięczną wypłatę 3500 zł, trzeba ją od razu podzielić na 6 części i wpłacić na przeznaczone do tego konta. Ze zgromadzonych środków pieniężnych finansuje się poszczególne wydatki, takie jak zakupy, rachunki, czesne czy wyjście do kina.

Jak mądrze zarządzać finansami?
Dobra organizacja budżetu domowego to klucz do sukcesu. W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje wydatki oraz przelicz dochody pochodzące ze wszystkich źródeł. Staraj się także zachować pewne rezerwy na wypadek niezaplanowanych wydatków. Zgromadzone w ten sposób oszczędności pozwolą Ci zachować płynność finansową i uzbierać pieniądze na określony cel.

System 6 słoików – jak może pomóc?
Metoda zarządzania budżetem domowym opracowana przez Harva Ekera może pomóc zapanować nad finansami. Dochody podzielone na 6 części sprawią, że będziesz mógł kontrolować swoje wydatki, aby nie przekroczyć posiadanego budżet. Warto w tym miejscu przytoczyć ważny cytat twórcy „Systemu 6 słoików”: „Rzecz sprowadza się do tego: albo ty będziesz kontrolować pieniądze, albo pieniądze będą kontrolować ciebie. A żeby kontrolować pieniądze, musisz nimi zarządzać”. -T. Harv Eker. Jeżeli więc chcesz zachować stabilność finansową, musisz nauczyć się jak mądrze zarządzać pieniędzmi, nie obniżając przy tym stopy życiowej.
 

REKLAMAPorady