Termin płatności w dzień wolny

#Porady
2253

Mając na swoim koncie zobowiązania, należy przestrzegać określonego terminu spłaty. Ma to duże znaczenie, gdyż niewywiązywanie się z harmonogramu spłat, można narazić się na doliczenie karnych odsetek. Jest to szczególnie ważne w przypadku darmowych chwilówek, gdzie nawet dzień zwłoki w spłacie oznacza doliczenie do kwoty wysokich kosztów. Jednak co w sytuacji, gdy termin płatności wypada w dzień wolny?

Artykuły Termin płatności w dzień wolny

Dni ustawowo wolne od pracy

Przepisy prawa jasno precyzują, które dni w roku są ustawowo wolne od pracy. Oprócz tego zaliczają się do nich również wszystkie niedziele. Jeszcze do niedawna, soboty były traktowane jako normalny dzień roboczy, jednak nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego sprawiła, że ten stan się zmienił. Obecnie nie stosuje się terminu wymagalności w sobotę, gdyż w przypadku spłat, dzień ten traktowany jest jako wolny. Oprócz tego tabela przedstawia dni ustawowo wolne od pracy regulowane art. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy:

1 stycznia

Nowy Rok

6 stycznia

Święto Trzech Króli

Święto ruchome

Pierwszy i drugi dzień Wielkanocy

1 maja

Święto Pracy

3 maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto ruchome

Zielone Świątki

Święto ruchome

Boże Ciało

15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada

Wszystkich Świętych

11 listopada

Narodowe Święto Niepodległości

25 – 26 grudnia

Święto Bożego Narodzenia

 

W obliczaniu terminu zapłaty zobowiązań, trzeba wziąć pod uwagę, w jaki dzień wypada płatność. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku pożyczek, ale także innych należności.

Termin zapłaty w dzień wolny od pracy

Stosując się do harmonogramu płatności, warto wiedzieć, że jeżeli ostatni dzień spłaty przypada w dzień wolny, przesuwa się on na kolejny dzień roboczy. W praktyce oznacza to, że jeżeli rata kredytu miała zostać uregulowana 22 marca i przypada to na niedzielę, to płatność automatycznie przechodzi na poniedziałek 23 marca. Ostatni dzień terminu w święto zostaje przesunięty na dzień roboczy także w przypadku:

  • podatku,
  • faktury,
  • składek ZUS,
  • spłaty pożyczki.

Nie należy jednak zwlekać na ostatnią chwilę z płatnością, gdyż przekroczenie terminu wiąże się z naliczeniem odsetek.

Spłata pożyczki – od kiedy odsetki?

Wiadomo już, że jeżeli rata pożyczki przypada w dzień wolny, zostaje ona przesunięta. Ważne jest jednak to, że wiążąca jest data wpływu na konto. W sytuacji, gdy dokonasz płatności w ostatnim dniu terminu, a pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie pożyczkodawcy dopiero kolejnego dnia, musisz liczyć się z możliwością naliczenia karnych odsetek za zwłokę. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli nie zachodzi zgodność banków, dlatego dla własnego bezpieczeństwa, lepiej dokonać płatności z wyprzedzeniem. Trzeba zwracać na to uwagę szczególnie w przypadku darmowych chwilówek, które muszą zostać uregulowane w ściśle wyznaczonym terminie.

REKLAMAPorady