Upadłość konsumencka – wszystko, co musisz o niej wiedzieć w 2020 roku!

#Porady
888

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznaczają pewną porażkę finansową, jednak jest często jedynym rozwiązaniem dla osób zadłużonych. Wiąże się to z wieloma konsekwencjami, dlatego decyzję o upadłości należy podjąć świadomie i rozważnie. Czym jest upadłość konsumencka i jakie zmiany przyniosła nowelizacja przepisów w 2020 roku? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Artykuły Upadłość konsumencka – wszystko, co musisz o niej wiedzieć w 2020 roku!

Upadłość konsumencka – definicja
Na początku należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest upadłość konsumencka i co się z nią wiąże. Przytaczając najprostszą definicję, upadłość można określić jako postępowanie sądowe prowadzone wobec osób niewypłacalnych, których długi przekraczają możliwości finansowe. O ogłoszenie upadłości mogą się starać osoby, które mają na swoim koncie niespłacone zobowiązania, a ich dochody nie są w stanie pokryć potrzeb wierzycieli. Przytaczając aktualne statystyki prowadzone przez Monitor Sądowy i Gospodarczy „W 2020 r. do 29 lutego opublikowano w MSIG 6 194 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 1398 dotyczyło ogłoszenia upadłości konsumenckiej". Dane te pokazują, jak wiele osób, zmaga się z niewypłacalnością i poważnym zadłużeniem, że musiało podjąć decyzję o upadłości.

Nowelizacja ustawy o upadłości
Ogłoszenie upadłości to dla wielu osób dobre rozwiązanie, pozwalające pozbyć się długów i uniknąć poważnych konsekwencji prawnych. Wiąże się to jednak z koniecznością spełnienia określonych warunków i załatwienia skomplikowanych formalności, a cały proces nie należy do łatwych. Nowelizacja ustawy ma uprościć nieco procedury ogłaszania upadłości, aby stały się bardziej przystępne. Co to znaczy dla konsumentów? Od kiedy wejdzie w życie ustawa, o upadłość będą mogły się również starać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Ważną zmianą jest to, że sąd rozpatrzy także wniosek składany przez osobę, która doprowadziła do zadłużenia umyślnie, co nie było możliwe przy obecnych przepisach prawa. Od kiedy będzie obowiązywać nowa ustawa? Ma ona wejść w życie już 24 marca 2020 roku, a do tego czasu, składane wnioski będą rozpatrywane na starych zasadach.

Upadłość konsumencka - co warto wiedzieć?
Przed złożeniem wniosku, należy wiedzieć, jakie konsekwencje wiążą się z ogłoszeniem upadłości. Do najpoważniejszych z nich należą likwidacja majątku oraz brak możliwości starania się o uzyskanie kredytu lub pożyczki w przyszłości. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie długi zostaną umorzone i trzeba będzie w dalszym ciągu je spłacić, dlatego upadłość zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Ogłoszenie upadłości – jak to zrobić?
Procedura upadłościowa to długa droga, mimo że do jej rozpoczęcia wystarczy prawidłowo złożony wniosek. Warto w tej kwestii skorzystać z pomocy radcy prawnego, który pomoże przygotować niezbędne dokumenty i przeprowadzi przez cały proces związany z ogłoszeniem upadłości.

REKLAMAPorady