Dlaczego RRSO nie jest dobrym wskaźnikiem atrakcyjności ofert firm pożyczkowych?

Znalezienie najlepszej pożyczki pozabankowej wiąże się z koniecznością przeanalizowania różnych ofert. Pod uwagę należy wziąć nie tylko warunki spłaty oraz wymagania wobec klientów, ale także opłaty doliczone do kwoty podstawowej. Wskaźnik ten określany jest jako RRSO, który wiele osób myli z oprocentowaniem nominalnym. Co warto wiedzieć o tych parametrach?

Artykuły Dlaczego RRSO nie jest dobrym wskaźnikiem atrakcyjności ofert firm pożyczkowych?

Oprocentowanie nominalne a RRSO

Instytucje finansowe mają obowiązek informowania klientów o wszystkich kosztach, które mają wpływ na harmonogram spłat. Wiele osób atrakcyjność oferty uzależnia od oprocentowania nominalnego, które określa jedynie wysokość odsetek w skali rocznej. RRSO jest wskaźnikiem znacznie szerszym i uwzględnia wszystkie koszty pożyczki, takie jak:

  • oprocentowanie nominalne,
  • prowizje,
  • opłaty dodatkowe,
  • ubezpieczenie.

A co nie uwzględnia RRSO? Do tego wskaźnika nie są wliczane opłaty notarialne oraz koszty usług dodatkowych, które nie są związane bezpośrednio z kredytem, jak na przykład założenie rachunku bankowego czy karty kredytowej.

Dlaczego RRSO jest wyższe niż oprocentowanie?

Analizując poszczególne oferty można zauważyć, że RRSO jest często wyższe niż oprocentowanie. Dzieje się tak w przypadku pożyczek gotówkowych spłacanych w ratach, gdyż udostępniony kapitał jest rozciągnięty w czasie. Zawiera więc wszystkie koszty zadłużenia, które spłaca się stopniowo. Tylko w przypadku jednorazowej spłaty całości zobowiązania, RRSO byłoby równe oprocentowaniu.

Jak obliczyć RRSO?

Do obliczania wysokości RRSO stosuje się specjalny wzór matematyczny, jednak jest on dość skomplikowany i łatwo w nim o pomyłkę. Lepszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora RRSO, który można bez problemu znaleźć w internecie. Aby dokonać obliczeń, wystarczy w nim uzupełnić takie dane, jak:

  • kwota pożyczki gotówkowej,
  • okres spłaty,
  • oprocentowanie,
  • prowizje,
  • inne koszty,
  • rodzaj rat.

Na tej postawie kalkulator wyliczy wysokość RRSO, który może pomóc w wyborze najtańszej pożyczki.

RRSO – jaki ma wpływ na pożyczkę?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania definiuje, jak przedstawiają się koszty zadłużenia wybranej pożyczki. Nie jest to jednak wskaźnik miarodajny, na podstawie którego, można wybrać najtańszą ofertę. Wszystko zależy od okresu spłaty, dlatego porównywanie krótkoterminowej chwilówki z pożyczką długoterminową nie ma sensu. Im dłuższy okres kredytowania, tym RRSO będzie wyższe dla tej samej kwoty, gdyż jest rozłożone w czasie.

RRSO nie jest również dobrym wskaźnikiem atrakcyjności, w przypadku kredytów spłacanych w różnych ratach. Oznacza to, że porównanie pożyczki gotówkowej z ratami malejącymi z tą o ratach stałych, nie da wiarygodnej oceny. Najlepszym rozwiązaniem w znalezieniu najtańszej oferty, jest skorzystanie z porównywarki online. Na Porównano.pl sprawdzisz, która wśród pożyczek o takich samych parametrach, jest najkorzystniejszą opcją.

REKLAMAPytania i odpowiedzi