Jakie czynniki wpływają na decyzję pożyczki w firmie pozabankowej?

Klienci firm pozabankowych, którzy spotkali się z odrzuceniem wniosku o pożyczkę, często zadają sobie pytanie, co miało wpływ na decyzję odmowną. Mimo że instytucje pożyczkowe elastycznie podchodzą do weryfikacji klientów, to jednak posiadają określone kryteria, które trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę. Co się do nich zalicza?

Artykuły Jakie czynniki wpływają na decyzję pożyczki w firmie pozabankowej?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę?
Każda firma pozabankowa sama ustala sobie kryteria, które są brane pod uwagę przy udzielaniu pożyczek. W wielu przypadkach się one jednak pokrywają, gdyż gwarantują, że klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Przede wszystkim firmy sprawdzają zdolność kredytową, korzystając z dostępnych baz dłużników. Pożyczkodawcy wymagają oprócz tego polskiego obywatelstwa, posiadania aktualnego dowodu oraz stabilnego źródła dochodów. Ponadto na decyzję pożyczki wpływa również wiek klienta oraz sposób wywiązywania się z poprzednich zobowiązań.

Jaki wpływ ma wiek?
Produkty finansowe dostępne są dla osób pełnoletnich, jednak wielu pożyczkodawców stosuje dodatkowe kryteria wiekowe. Dotyczy to przeważnie pożyczek długoterminowych, udzielanych na wyższe kwoty. W tym przypadku z oferty mogą korzystać zazwyczaj osoby będące w wieku od 21 do 70 lat. Jest to spowodowane tym, że tacy klienci mają już dość ustabilizowaną sytuację finansową i są aktywni zawodowo, dzięki czemu będą w stanie terminowo spłacać zobowiązanie.

Jakie czynniki dyskwalifikują?
Mimo spełnionych warunków formalnych, niektóre wnioski o pożyczkę są odrzucane. Dotyczy to głównie osób, które mają niekorzystną historię kredytową lub nie posiadają stałego źródła utrzymania. Mimo że większość pożyczkodawców nie wymaga zaświadczenia od pracodawcy, to konieczne jest udokumentowanie dochodów. Prowadzona windykacja komornicza również nie pomoże w otrzymaniu pożyczki, jednak nie oznacza to, że takie osoby nie mają szans na uzyskanie wsparcia finansowego. Na rynku dostępnych jest wiele ofert dla zadłużonych, udzielanych na specjalnych warunkach.

W jaki sposób otrzymać pożyczkę?
Zamiast składać kilka wniosków o pożyczkę jednocześnie i oczekiwać na decyzję, lepiej wcześniej przeanalizować warunki wybranej oferty. W porównywarce sprawdzisz, jakie wymagania trzeba spełnić w konkretnej firmie pozabankowej, aby otrzymać pożyczkę. Oprócz tego przeanalizujesz, które oferty są najtańsze i gdzie masz największą szansę otrzymać pieniądze. W ten sposób ograniczysz swój wybór do pożyczek o ustalonych kryteriach i oszczędzisz czas potrzebny na porównywanie każdej oferty osobno.

Warto również pamiętać, że firmy pozabankowe są otwarte na swoich klientów. W przypadku pożyczek dla zadłużonych i udzielanych osobom z ryzykownej grupy klientów, można próbować negocjować warunki. W wielu przypadkach parabanki mogą się zgodzić na przesunięcie terminu spłaty lub zaproponować konsolidację.

REKLAMAPytania i odpowiedzi