Kredyt a pożyczka – jaka jest różnica między nimi?

Rynek usług finansowych charakteryzuje się dużą różnorodnością, dzięki czemu elastycznie wpisuje się w potrzeby klientów. Dostęp do wielu form wsparcia finansowego to spore ułatwieni, z którego chętnie korzystają osoby w trudnej sytuacji finansowej. Obecnie klienci do dyspozycji mają kredyty udzielane przez banki oraz pożyczki pozabankowe. Czym różnią się od siebie te dwa produkty?

Artykuły Kredyt a pożyczka – jaka jest różnica między nimi?

Kredyt – co to jest?
Banki to instytucje, które cieszą się sporym zaufaniem klientom. Udzielają one kredytów na określony cel, a także świadczą szeroki zakres usług finansowych. Kredyt to nic innego jak przekazanie środków pieniężnych przez bank innemu podmiotowi na określonych warunkach spłaty. Umowa kredytowa musi być sporządzona na piśmie i spełniać wymogi formalne, takie jak:

  • dane obu stron kredytu,
  • kwotę kredytu,
  • termin spłaty,
  • oprocentowanie,
  • opłaty dodatkowe,
  • warunki spłaty,
  • podpisy.

Aby otrzymać kredyt, banki weryfikują zdolność kredytową klienta, od której zależy decyzja o przyznaniu lub odmowie kredytu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że otrzymane środki, muszą być przeznaczone na ściśle określony cel.

Pożyczka – definicja
Nieco bardziej elastycznym produktem jest pożyczka. Może być udzielana przez firmy pożyczkowe, a także między osobami fizycznymi. Ponadto, nie musi przyjmować formy pieniężnej, gdyż równie dobrze przedmiotem pożyczki mogą być rzeczy materialne. Umowa pożyczki jest skonstruowana praktycznie w ten sam sposób co w przypadku kredytu. Pożyczka jest jednak nieco bardziej swobodnym produktem niż kredyt, dlatego pozyskane z niej środki można spożytkować w dowolny sposób.

Czym się różni kredyt od pożyczki?
Najważniejszą różnicą jest to, że w przeciwieństwie do pożyczki, kredyt zawsze udzielany jest przez banki. Mimo że między nimi występują pewne podobieństwa, to zdecydowanie więcej można wymienić różnic. Podsumowanie cech obu produktów finansowych przedstawia tabela:

 

KREDYT

POŻYCZKA

Kto udziela?

Bank

Instytucje finansowe lub osoby fizyczne

Regulacje prawne

Prawo Bankowe

Kodeks Cywilny

Rodzaj umowy

W formie pisemnej

W formie ustnej lub pisemnej

Koszty

Odsetki i prowizje

Odsetki, prowizje lub pożyczka nieodpłatna

 

Co się bardziej opłaca?
Wybór formy dofinansowania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb. Do uzyskania kredytu trzeba spełnić ściśle określone warunki, natomiast pożyczka jest produktem bardziej elastycznym. Mogą z niej korzystać osoby, których zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do otrzymania kredytu, a ze względu na różnorodność ofert, można znaleźć pożyczkę na atrakcyjnych warunkach spłaty.

Ranking pożyczek
Poszukując dla siebie najlepszej formy finansowania, warto przeanalizować zestawienie aktualnych ofert. Na podstawie rankingu będziesz mógł porównać koszty oprocentowania, warunki spłaty oraz przyznawalność poszczególnych pożyczek. W ten sposób wybierzesz ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

REKLAMAPytania i odpowiedzi