Pożyczki w lombardzie – na czym polegają?

Lombard to instytucja, która może stanowić alternatywę dla firm pożyczkowych. Można w nim otrzymać dodatkową gotówkę pod zastaw wartościowej rzeczy. To nie wszystko, gdyż lombardy prowadzą również sprzedaż przedmiotów użytkowych, które można nabyć po cenie niższej niż rynkowa. Na czym polegają pożyczki lombardowe i czy warto z nich korzystać?

Artykuły Pożyczki w lombardzie – na czym polegają?

Pożyczki w lombardzie – co to jest?

Korzystając z pożyczek lombardowych, można liczyć na minimalne formalności i natychmiastową wypłatę gotówki. Taka forma finansowania charakteryzuje się krótkim terminem spłaty, który wynosi najczęściej 7,14 lub 30 dni. Pieniądze udzielane są pod zastaw, co oznacza, że aby je otrzymać, trzeba w zamian za to udostępnić wartościową rzecz lombardowi. Na tej podstawie określana jest maksymalna kwota pożyczki oraz wysokość odsetek, prowizji i dodatkowych kosztów. Wszystkie te kwestie reguluje regulamin danego lombardu, dlatego stawki, okres spłaty oraz przyjmowane pod zastaw rzeczy, mogą w każdej instytucji być inne.

Zasady pożyczki lombardowej

Cały proces pożyczkowy jest bardzo prosty i nie wymaga od pożyczkobiorcy skomplikowanych formalności. Zgłaszając przedmiot pod zastaw, zostaje on wyceniony i na tej podstawie określa się maksymalną kwotę pożyczki. Pożyczkobiorca podpisuje z lombardem umowę, w której zobowiązuje się do spłaty w określonym terminie. Po jego upływie lombard ma prawo do sprzedaży wystawionej rzeczy, jeżeli nie została ona wykupiona przez dłużnika.

Ile można otrzymać?

Wszystko zależy od polityki lombardu oraz wartości zastawionej rzeczy. Zazwyczaj lombardy oferują maksymalnie 30% wycenionej wartości przedmiotu. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby pożyczkobiorca nie wywiązał się z umowy, dzięki czemu lombard będzie mógł sprzedać zastaw z zyskiem. Do podstawowej kwoty należy również doliczyć oprocentowanie, które może wynosić maksymalnie 10%. Warto pamiętać, że jeżeli zbliża się termin spłaty, a sytuacja nie pozwala na uregulowanie długu, można się zwrócić o przedłużenie pożyczki. Trzeba się jednak wtedy liczyć z dodatkowymi odsetkami naliczonymi do podstawowej kwoty.

Co można zastawić w lombardzie?

W lombardzie można zastawić praktycznie każdy wartościowy przedmiot. Można do nich zaliczyć:

  • biżuterię,
  • sprzęt AGD i RTV,
  • elektronikę,
  • papiery wartościowe,
  • dzieła sztuki,
  • sprzęt sportowy.

Niektóre lombardy oferują również pożyczki pod zastaw samochodu. Wówczas jego wyceną zajmuje się rzeczoznawca. Oprócz tego często prowadzą także skup złota, jednak w tym przypadku stawki mogą być mniej korzystne niż u jubilera.

Pożyczki bez zastawu

Lombardy wymagają zabezpieczenia w formie wartościowego przedmiotu, na wypadek niewywiązania się z umowy. O pożyczkę bez zastawu można się ubiegać w firmach pozabankowych, w których również można szybko otrzymać pieniądze. Jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie, gdyż można wnioskować o dużo wyższe kwoty rozłożone na dłuższy okres spłaty.

REKLAMAPytania i odpowiedzi