Rolowanie pożyczki – co to jest i na czym polega?

Trudności w spłacie pożyczki wcale nie muszą wynikać z zaniedbania ani złego rozporządzania budżetem. Często mają na to wpływ okoliczności życiowe i nagła zmiana sytuacji finansowej. Zamiast uciekać od problemu i narażać się na dotkliwe konsekwencje związane z nieterminową spłatą, można skorzystać z usługi rolowania pożyczek. Na czym to polega i czy takie rozwiązanie jest bezpieczne?

Artykuły Rolowanie pożyczki – co to jest i na czym polega?

Rolowanie pożyczek – o co chodzi?

Brak wywiązywania się ze spłaty pożyczki to dla firm pozabankowych duże obciążenie. Z tego powodu starają się iść na rękę klientom i ułatwić im uregulowanie długu w sposób ugodowych. Jedną z możliwości jest rolowanie pożyczki, czyli przesunięcie terminu jej spłaty. Co to znaczy dla pożyczkobiorcy? Może on przedłużyć okres uregulowania zobowiązania, zyskując tym samym czas na zgromadzenie odpowiednich środków na pokrycie zadłużenia.

Jak działa rolowanie pożyczek?

W momencie, gdy zbliża się termin spłaty, a dłużnik nie ma pieniędzy na uregulowanie pożyczki, może wnioskować o odroczenie. Pożyczkodawcy najczęściej umożliwiają przedłużenie terminu o 7,14 lub 30 dni. Jednorazowe rolowanie pożyczki może być korzystnym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że wiążą się z tym dodatkowe koszty. Ciągłe przedłużanie terminu spłaty to prosta droga do generowania dużego długu, który może być niemożliwy do spłaty. W takim razie, ile kosztuje rolowanie pożyczki? To zależy od firmy pozabankowej i taki zapis powinien znaleźć się w umowie. Warto mieć na uwadze, że nie każdy pożyczkodawca taką możliwość oferuje.

Rolowanie pożyczki w świetle prawa

Wysokie koszty związane z przedłużaniem terminu spowodowały, że wiele osób wpadło w poważną spiralę zadłużenia. Wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej ukróciło nieco proceder nieuczciwych pożyczkodawców, ograniczając koszt przedłużenia terminu maksymalnie do 25% wartości pożyczki. Z tego powodu, mimo że do UOKIK wciąż wpływają zawiadomienia o lichwiarskich warunkach spłaty, to stanowią one niewielki procent prowadzonych spraw.

Refinansowanie a rolowanie pożyczki

Alternatywą dla przedłużenia terminu spłaty może być usługa refinansowania. Polega ona na zaciągnięciu kolejnego zobowiązania na spłatę zaległego zadłużenia. Czym różnią się od siebie te dwie usługi?

REFINANSOWANIE

ROLOWANIE POŻYCZKI

Usługa realizowana w innej firmie.

Usługa świadczona przez obecnego pożyczkodawcę.

Opłaty związane ze spłatą nowej pożyczki.

Opłaty naliczane do podstawowej kwoty pożyczki.

Brak zgłoszenia do baz dłużników.

Zgłoszenie do baz dłużników.

Niższe koszty w przypadku terminowej spłaty zadłużenia.

Wysokie prowizje i dodatkowe koszty.

 

Warto pamiętać, że refinansowanie pożyczki może zależeć od zdolności kredytowej. W przypadku niekorzystnej historii w BIK, kolejny pożyczkodawca może odmówić udzielenia nowej chwilówki na spłatę zaległych zobowiązań.

REKLAMAPytania i odpowiedzi