Poszukując dla siebie najlepszej oferty pożyczki, należy przede wszystkim zwracać uwagę na jej całkowity koszt. Atrakcyjne warunki współpracy i minimum formalności nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru, chociaż nie da się zaprzeczyć, że te kwestie są równie istotne. Ważne jest jednak to, ile kosztuje pożyczka, gdyż definiuje to wysokość późniejszych rat. Co składa się na jej koszt?
Co zawiera rata pożyczki?
Przeglądając oferty poszczególnych pożyczkodawców, możesz zauważyć, że różnią się one wysokością oprocentowania. Nie jest to jedyny parametr, który wpływa na całkowity koszt, gdyż wszystkie opłaty zawarte są we wskaźniku RRSO. To właśnie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wpływa na to, ile będziesz musiał dopłacić pożyczkodawcy za pożyczone pieniądze. W RRSO zawarte są:
prowizje,
oprocentowanie nominalne,
płaty przygotowawcze,
ubezpieczenie pożyczki,
inne koszty obsługi.
Jak się okazuje, kwota pożyczki, którą otrzymasz nie jest jednoznaczna z tym, ile będziesz zobowiązany zwrócić. Warto jednak pamiętać, że w przypadku chwilówek dla nowych klientów, możesz skorzystać z darmowej, pierwszej pożyczki. Jeżeli zwrócisz ją w ustalonym terminie, nie będziesz musiał ponosić żadnych opłat. W przypadku pożyczki ratalnej musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Jak obliczyć koszt pożyczki?
Firmy pożyczkowe udostępniają swoim klientom narzędzia, za pomocą których można wygodnie obliczyć ratę. Wystarczy tylko określić kwotę pożyczki oraz okres spłaty, żeby zapoznać się z wysokością miesięcznej raty. Oprócz tego, w internecie dostępne są specjalne kalkulatory, które po wpisaniu wymaganych wartości, automatycznie wyliczą, ile kosztuje dana pożyczka.
Na jakie opłaty zwracać uwagę?
Po wprowadzeniu ustawy antylichwiarskiej, firmy pożyczkowe nie mają już tak sporej dowolności w ustalaniu kosztów pożyczki. Oprocentowanie nominalne nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego, jednak nie można zapominać także o innych opłatach. Wybierając pożyczkę, zwracaj więc uwagę na takie parametry, jak prowizje czy opłata przygotowawcza, gdyż to one w dużej mierze odpowiadają za wysokość raty. Warto się również kierować wskaźnikiem RRSO, który zawiera w sobie wszystkie koszty danej pożyczki.
Ranking pożyczek z najniższą ratą
Rynek produktów pozabankowych jest bardzo zróżnicowany pod względem opłat oraz warunków współpracy. Zamiast analizować koszty każdej oferty osobno, warto wykorzystać ranking pożyczek. Zawiera on zestawienie najatrakcyjniejszych ofert w danym miesiącu, a także umożliwia porównanie parametrów wybranej pożyczki. Do propozycji każdej firmy dopisane są informacje dotyczące opłat, które są doliczane do podstawowej kwoty pożyczki i wpływają na harmonogram spłat. Zwracając uwagę na takie elementy, znajdziesz najlepszą opcję finansowania na miarę swoich możliwości i nie narazisz się na wysokie koszty pożyczki.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z trendami oraz promocjami na rynku pożyczek pozabankowych.
Niestety w tym momencie ten pożyczkodawca jest nieaktywny. Sprawdź nasze 3 propozycje z najwyższą przyznawalnością!