Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem, który służy do potwierdzenia tożsamości. Po uzyskaniu pełnoletności, każdy obywatel jest zobowiązany posiadać taki dokument i legitymować się nim w wymaganych do tego przypadkach. Zgubienie dowodu to poważna sprawa, dlatego należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby uniemożliwić osobom trzecim bezprawne wykorzystanie dokumentu. Co należy zrobić?
Zastrzeżenie zgubionego dowodu osobistego
Utrata dokumentu może mieć poważne konsekwencje, w postaci wyłudzenia kredytu na nieswoje dane czy innych oszustw finansowych. Konieczne jest więc natychmiastowe zastrzeżenie zgubionych dokumentów, zanim dojdzie do ich bezprawnego użycia. Można to zrobić w placówce dowolnego banku, gdyż obecnie wszystkie są objęte programem „Dokumenty zastrzeżone”. Oznacza to, że po zgłoszeniu zgubienia dowodu, zostanie on zastrzeżony, a informacja taka zostanie przekazana do pozostałych instytucji.
Zastrzeżenie w internecie
Innym sposobem, aby zabezpieczyć zgubiony dokument przed użyciem, jest skorzystanie z BIK. Żeby to zrobić, wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej oraz postępować według instrukcji podanej w zakładce „Dokumenty zastrzeżone”. W tym przypadku informacja o utracie dokumentów również trafi do powiązanych firm, instytucji i banków. Zastrzeżenie w internecie uniemożliwia korzystanie z dowodu i jest równie skuteczne, co w przypadku procedury realizowanej w banku.
Anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego
Zdarza się, że zgubiony dokument się nagle znajdzie i nie ma podstaw do jego unieważnienia. W tym przypadku można zlecić anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego, jedną z dwóch metod. Jeżeli unieważnienie było dokonane przez BIK, wystarczy zalogować się na swoje konto i zlecić odpowiednią dyspozycję. W przypadku zastrzeżenia przez bank, konieczne jest skontaktowanie się z placówką, która dokonała unieważnienia.
Zawieszenie dowodu osobistego
Dowody wydawane po 4 marca 2019 roku, mogą zostać zawieszone na maksymalnie 14 dni. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgubione dokumenty się znajdą. Gdzie zgłaszać wtedy taką dyspozycję? Zawieszenie można zlecić w urzędzie gminy lub dokonać tego samodzielnie, poprzez zalogowanie się na swój Profil Zaufany.
Zgubienie dokumentu za granicą
Nieco inaczej wyglądają procedury w przypadku utraty dokumentów w innym kraju. Wówczas zastrzeżenie dowodu odbywa się w trzech etapach:
Policja – na najbliższym posterunku należy wypełnić oświadczenie o utracie dokumentów.
Konsulat RP – po załatwieniu formalności konsulat wyda tymczasowy dowód osobisty, który umożliwi wyrobienie nowych dokumentów.
BIK -nawet przy utracie dowodu za granicą, należy dokonać jego zastrzeżenia przez internet w usłudze BIK.
A jak wyrobić nowy dowodów? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie swojej gminy i dołączyć do niego zdjęcie w określonym formacie. Koszt nowego dokumentu związany jest jedynie z koniecznością wykonania fotografii, gdyż cała procedura jest bezpłatna.
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z trendami oraz promocjami na rynku pożyczek pozabankowych.
Niestety w tym momencie ten pożyczkodawca jest nieaktywny. Sprawdź nasze 3 propozycje z najwyższą przyznawalnością!