Zgubiony dowód osobisty – co robić?

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem, który służy do potwierdzenia tożsamości. Po uzyskaniu pełnoletności, każdy obywatel jest zobowiązany posiadać taki dokument i legitymować się nim w wymaganych do tego przypadkach. Zgubienie dowodu to poważna sprawa, dlatego należy niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki, aby uniemożliwić osobom trzecim bezprawne wykorzystanie dokumentu. Co należy zrobić?

Artykuły Zgubiony dowód osobisty – co robić?

Zastrzeżenie zgubionego dowodu osobistego
Utrata dokumentu może mieć poważne konsekwencje, w postaci wyłudzenia kredytu na nieswoje dane czy innych oszustw finansowych. Konieczne jest więc natychmiastowe zastrzeżenie zgubionych dokumentów, zanim dojdzie do ich bezprawnego użycia. Można to zrobić w placówce dowolnego banku, gdyż obecnie wszystkie są objęte programem „Dokumenty zastrzeżone”. Oznacza to, że po zgłoszeniu zgubienia dowodu, zostanie on zastrzeżony, a informacja taka zostanie przekazana do pozostałych instytucji.

Zastrzeżenie w internecie
Innym sposobem, aby zabezpieczyć zgubiony dokument przed użyciem, jest skorzystanie z BIK. Żeby to zrobić, wystarczy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej oraz postępować według instrukcji podanej w zakładce „Dokumenty zastrzeżone”. W tym przypadku informacja o utracie dokumentów również trafi do powiązanych firm, instytucji i banków. Zastrzeżenie w internecie uniemożliwia korzystanie z dowodu i jest równie skuteczne, co w przypadku procedury realizowanej w banku.

Anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego
Zdarza się, że zgubiony dokument się nagle znajdzie i nie ma podstaw do jego unieważnienia. W tym przypadku można zlecić anulowanie zastrzeżenia dowodu osobistego, jedną z dwóch metod. Jeżeli unieważnienie było dokonane przez BIK, wystarczy zalogować się na swoje konto i zlecić odpowiednią dyspozycję. W przypadku zastrzeżenia przez bank, konieczne jest skontaktowanie się z placówką, która dokonała unieważnienia.

Zawieszenie dowodu osobistego
Dowody wydawane po 4 marca 2019 roku, mogą zostać zawieszone na maksymalnie 14 dni. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgubione dokumenty się znajdą. Gdzie zgłaszać wtedy taką dyspozycję? Zawieszenie można zlecić w urzędzie gminy lub dokonać tego samodzielnie, poprzez zalogowanie się na swój Profil Zaufany.

Zgubienie dokumentu za granicą
Nieco inaczej wyglądają procedury w przypadku utraty dokumentów w innym kraju. Wówczas zastrzeżenie dowodu odbywa się w trzech etapach:

  • Policja – na najbliższym posterunku należy wypełnić oświadczenie o utracie dokumentów.

  • Konsulat RP – po załatwieniu formalności konsulat wyda tymczasowy dowód osobisty, który umożliwi wyrobienie nowych dokumentów.

  • BIK -nawet przy utracie dowodu za granicą, należy dokonać jego zastrzeżenia przez internet w usłudze BIK.

A jak wyrobić nowy dowodów? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie swojej gminy i dołączyć do niego zdjęcie w określonym formacie. Koszt nowego dokumentu związany jest jedynie z koniecznością wykonania fotografii, gdyż cała procedura jest bezpłatna.

REKLAMAPytania i odpowiedzi